Španjolska opasno živjela, Sjajno drugo poluvrijeme Slovenije za visoku pobjedu protiv Rusije

0
1098

Španjolska opasno živjela, osmina finala izborena u samoj završnici

Reprezentacija Brazila ostala je za korak prekratka od velikog iznenađenja. Dvoboj osmine finala u konačnici je pripao velikom favoritu, sastavu Španjolske, no ova je 28:27 pobjeda izborena nakon teške i potpuno neizvjesne bitke…

Malo je tko gledajući utakmicu otvaranja Svjetskog prvenstva u kojem je Brazil visoko poražen od Francuske mogao zamisliti da će se izabranici Washingtona Silve dvoboj osmine finala protiv Španjolske izgubiti u samoj završnici, zahvaljujući jednom pogotku razlike, a vodeći većim tijekom utakmice.

Španjolski sastav u susret je ušao kao veliki favorit, no niti jednom tijekom prvog dijela nije stigao do prednosti. Više od deset početnih minuta igralo se pogodak za pogodak uz minimalno vodstvo Brazilaca, a najveći utjecaj na takav tijek događala imale su predstave vratara.

Brazilski čuvar mreže raspoloženiji je ušao u susret, a nakon što je skinuo šut Balaguera s linije sedam metara njegova je momčad po prvi puta otišla na dva prednosti.

Najveća prednost do koje su brazilski rukometaši stigli bila je ona iz 19. minute kada je upravo vratar Almeida poentirao za 11:8, dok je s druge strane najveću muku s uštimavanjem šuta imao Eduardo Gurbindo koji je prvi dio završio s tri neuspjela pokušaja. Pretjerano raspoložen nije bio niti Gonzalo Perez de Vargas koji je skupio četiri obrane, duplo manje od Almeide.

Vratar brazilskog sastava i na startu drugog dijela zaredao je s novim obranama, njegova je momčad ponovno uhvatila +3, no tada je u seriju ušao i Rodrigo Corrales na španjolskim vratima. Četiri njegove obrane u kratkom razmaku bile su dovoljne da se iskusnija momčad Španjolske preko dvostrukih strijelaca Rivere i Dujšebaeva vrati u egal.

Trinaest minuta igre u nastavku trebalo je izabranoj vrsti Jordija Rivere da se nađe u rezultatskom plusu. Za 21:20 pogodio je tada jedan od rijetkih stopostotnih pojedinaca u španjolskom dresu Julen Aguinagalde.

Nekoliko minuta kasnije, također pri pogotku prednosti za Španjolsku Maik Santos skida šut Rivere sa sedam metara i održava živima brazilske nade, a gledatelji Arene u Montpellieru dižu se na noge u 53. minuti kada propada još jedna španjolska šansa s linije sedam metara, ponovo zahvaljujući istom vrataru.

Nešto više od dvije minute prije kraja Toledo odlazi na hlađenje na klupu, Španjolska je u napadu i ovoga puta Santos ne uspijeva zaustaviti još jedan pokušaj sa sedam metara, a veliku borbu u prolazak dalje potvrđuje Alex Dujšebaev 45 sekundi prije kraja. Brazilski rukometaši na kraju imaju itekako za čime žaliti, a posebno se to odnosi na dva uzastopna prodana napada pri 26:26.

Sjajno drugo poluvrijeme Slovenije za visoku pobjedu protiv Rusije

Slovenija je prošla u četvrtfinale Svjetskog prvenstva pobjedom protiv Rusije 32:26. Nakon što je Rusija imala prednost na poluvremenu, Slovenija je odličnom igrom u drugom dijelu napravila preokret i mirno došla do pobjede…

Slovenija je još jedan sudionik četvrtfinala Svjetskog prvenstva u Francuskoj. U osmini finala imala je za protivnika Rusiju kod koje se osjetio izostanak Pavela Atmana i Sergeja Gorbokabez kojih ta reprezentacija jednostavno nije ista.

I bez njih Rusija je imala prednost na poluvremenu zahvaljujući nekoliko odličnih obrana vratara Kirejeva, ali u drugom dijelu Slovenija je napadački bila puno mirnija, nije više promašivala takve zicere i napravila je preokret.

Na odmoru Veselin Vujović imao je što za reći svojim igračima, nekoliko čistih zicera propustili su realizirati te su na taj način proslavili ruskog vratara koji je skinuo jednu kontru i dva čista udarca sa šest metara.

Rusi su bolje otvorili susret i u prvih deset minuta stvorili su zalihu od dva pogotka da bi se Slovenija vratili i pogotkom Marguča u 16. minuti napokon povela s 9:8.

U posljednjih pet minuta prvog poluvremena Slovenija je ušla s vodstvom 13:12, ali nije uspjela to i zadržati, napravili su Rusi seriju 3:0 preko Šiškarjeva, Dibirova i Derevena te na odmor odnijeli prednost 15:13.

Sloveniji je trebalo šest minuta u drugom poluvremenu da dostigne zaostatak i dođe do vodstva, Šiškarjev je nakratko vratio Ruse poravnavši na 18:18 nakon čega Slovenija radi seriju 5:0, odlazi na 23:18 i lomi utakmicu.

Do kraja susreta Rusija je u nekoliko navrata došla na četiri gola zaostatka, ali bliže od toga nije išlo. Vujovićevi igrači bez problema održavali su prednost i izborili prolaz u četvrtfinale Svjetskog prvenstva gdje će igrati protiv pobjednika dvoboja Njemačka – Katar.

Sloveniju su do pobjede predvodili Matevž Skok s deset obrana, Darko Cingesar sa šest i Gašper Marguč s pet golova. Kod Rusije po pet golova postigli su Šiškarjev i Dereven.