Uefa.com

Portugal je pobjedom u finalu Eura nad Francuskom 1:0 na Stade de Franceu osvojio prvi put titulu prvaka Europe. Gol odluke postigao je Eder u 109. minuti susreta….

Prvu priliku na utakmici imao je Portugal u četvrtoj minuti. Cedric je dugom loptom pronašao Nanija koji šutira sa oko 14 metara, ali lopta odlazi visoko pored gola. Dvije minute kasnije Sissoko je iz slične situacije također šutirao preko gola.

Već u narednom napadu Sissoko je uposlio Griezmanna koji je iskosa šutirao lijevom nogom pored gola.

U 10. minuti Payet pronalazi Griezmanna koji šutira glavom sa oko 10 metara, ali Rui Patricio sjajno brani i odbija loptu u korner. Nakon kornera, lopta je došla do Girouda na drugoj stativi, ali napadač Francuske ne uspijeva zahvatiti loptu najbolje i Rui Patricio je lagano hvata.

Nakon lijepe akcije Francuza u 34. minuti Sissoko odličnim primanjem lopte vara svog čuvara i sa oko desetak metara iskora šutira, ali Rui Patricio brani.

Na prvo uzbuđenje u drugom poluvremenu čekalo se devet minuta. Nakon izbijene lopte iz portugalskog kaznenog prostora Pogba je isprve šutirao sa preko 25 metara, ali je lopta otišla daleko preko gola.

U 58. minuti Griezmann je dobio loptu na lijevoj strani kaznenog prostora Portugala i isprve šutirao, no u dobro postavljenog Rui Patricija.

Napadač Francuske je bio veoma blizu pogotku u 66. minuti. Coman je ubacio sa lijeve strane, a onda odličan šut glavom Griezmanna odlazi tik iznad prečke portugalskog gola.

Coman je u 75. minuti sjajno uposlio Girouda koji opasno šutira sa iskosa lijeve stane, ali Rui Patricio ponovo sjajno interveniše.

Deset minuta prije kraja 90 minuta susreta Nani je uputio nezgodan centaršut koji Lloris jedva izbacuje iz gola, a onda Quaresma pokušava makazicama sa oko osam metara, ali brani golman Francuske.

U 84. minuti Portugalci su dozvolili Sissoku da neometan sa oko 25 metara šutira, no Rui Patricio je još jednom bio na visini zadatka.

Najveću priliku za postizanje gola u regularnih 90 minuta Francuzi su imali u drugoj od tri minute sudijske nadoknade. Gignac se sjajno zagradio u kaznenom prostoru, oslobodio se Pepea i prevario Rui Patricija, ali je pogodio samo stativu i susret je otišao u produžetke.

portugal

U produžecima je Portugal igrao mnogo zrelije i došao je do zaslužene pobjede u 109. minuti. Samo minutu ranije iz slobodnog udarca prečku je pogodio Guerreiro, a to je bila uvertira za gol u Llorisovoj mreži.

Eder je u 109. minuti sa 20 metara prizemnim i preciznim udarcem matirao Llorisa za veliko slavlje Portugalaca.