1. Bogdanović je bolji od Bogdanovića
Dostatan broj igrača koji će večeras istrčati u Carioca Arenu svakog tjedna igraju neku međusobnu utakmicu u klubovima ABA lige ili nekih drugih prvenstava poput talijanskog gdje svaka reprezentacija ima svoje igrače. Velike utakmice, kao što će biti ova u četvrtfinalu u Riju ne poznaju minuli rad i pojedinačne učinke određenog igrača iskazane kroz brojke. Još manje ako se radi o izjednačenom i tenzijama nabijenom susretu. Da nije tako, Hrvatske ne bi ni bilo na ovim Olimpijskim igrama, a kamoli u njihovom četvrtfinalu.
2. Znamo gdje smo “tanki”
Hrvatska reprezentacija postala je toliko kompaktna da imamo osjećaj kako je dvanaesti igrač jednako dobar kao i prvi. Iako Marka Arapovića ili Filipa Krušlina još nismo vidjeli na parketu u Riju (osim na zagrijavanju), stječe se vrlo čvrst dojam da je Aleksandar Petrović uspio torinski duh održati i u Brazilu. Još od njegovih generacije momčad u kockastom na košarkaškom terenu nije izgledala tako složno, hijerarhijski posloženo i predodređeno za uspjeh.
Ipak, svaki sustav ima i svojih malformacija. Nama bi recimo, kao žednom kap vode, došao pravi pristup Mire Bilana koji je na utakmici protiv Litve u svom segmentu pokazao da se može nositi s daleko dominantnijim centrima poput Sabonisa i Valančiunasa. Nije taj igrač bez veze bio MVP ABA lige, ne razmišlja institucija poput Valencije o njemu. Nakon Kreše Lončara i Justina Hamiltona taj klub želi nastaviti tradiciju popunjavanja hrvatskim centrima. Kada bi skok u napadu bio još samo malo bolji, rekli bismo da imamo sve.
3. Hezonja i njegova uloga
Teško je reći je li Mario Hezonja baš takav tip igrača kakvim ga vidi izbornik Petrović. Ipak, svoju ulogu šutera, igrača koji svoje akcije završava samo i isključivo šutem za tri poena ovaj mladić radi vrlo dobro. Zabio je 10 od 19 ispaljenih trica, ušao tek u poneki prodor i odmah ustuknuo, počinjao griješiti. Od igrača takve građe, ali i drskosti koja se često s terena preljeva izvan njega, Hezonja se bez veće zadrške može pretvoriti u nezaustavljivog all-round igrača.
Njegov je doprinos, uz onaj Luke Babića u dobroj mjeri prelomio utakmicu protiv Litve. Pravi je to “šesti igrač” kakvog je poznavala nekadašnja američka košarka u liku Tonija Kukoča. Jasno da se njih dvojicu neće uspoređivati ni po ulogama u svojim momčadima, ali bi u utakmici protiv Srbije Hezonjina odlučnost mogla biti od presudnog značaja.
4. Kako protiv šuta?
Srbija je Kinezima ubacila 12 trica. Sve je to u redu jer i mi smo natrpali Litavce koji su, valjda, nešto bolje mjerilo. Do posljednje utakmice imali smo problem sa zabijanjem vanjskog šuta, no i od te utakmice na dalje ostao je problem kako ga braniti. Zorno se protiv Nigerije vidjelo da na jakom šutu protivnika nemamo rješenja kako god se on zvao. Treba li češće prelaziti u obranu “čovjeka” ili riskirati nečije šuteve kao što je bio slučaj s Rickyjem protiv Španjolaca?
Hrvatska: Ukić – Bogdanović – Simon – Šarić – Planinić
Srbija: Teodosić – Bogdanović – Marković – Jokić – Raduljica